HSP (highly sensitive person) - Dar, nebo prokletí?

31. března 2018 v 17:16 | Nadalee <3 |  Pozitivní svět kolem nás
Mezi námi existují lidé, kteří mají od narození schopnost vysoké citlivosti (v angličtině označení HSP). Ne, nejde o psychickou nemoc, jak si mnozí myslí, Zkrátka všechno vnímají mnohem silněji, než ostatní. To, že mezi ně patřím, jsem zjistila asi před rokem. Už od dětství jsem si připadala nějaká jiná. Když se někdo v mé blízkosti cítil špatně, okamžitě jsem to poznala. Cítila jsem jeho smutek a chtěla mu pomoct. Bohužel, stalo se, že cizí negativní emoce přešla na mě a já pak trpěla depresemi.
Deprese je jako rakovina. A když s takovým člověkem žijete v jednom domě, lehce se nakazíte.
Nedokázala jsem ovládat svoje emoce a bylo (a dosud je) obtížné rozeznat, zda to co cítím je moje, nebo někoho jiného. To v minulosti vedlo k tomu, že jsem se před lidmi uzavírala. Svět mi připadal temný. Říkala jsem si, že sem nepatřím. Viděla jsem jen zlo. Považovala jsem svůj dar za prokletí. Dnes, když vím jak se svou schopností nakládat, je to mnohem jednoduší. Chtěla bych vám ukázat jaká jsou pozitiva a negativa této schopnosti.
Člověk HSP necítí silně jen negativní emoce, ale i pozitivní.
To znamená, že ho dokáže rozveselit i taková "obyčejná" věc, jako zpěv ptáků, nebo modrá obloha. Prostě maličkost. Dobrý , ne? :) A představite si, co se stane, když se takový člověk zamiluje. Haha! Bohužel, většina citlivých dušiček se zamiluje do nesprávného člověka. Proč? Protože takové lidi přitahují. Vysoce citlivý lidé mají tendenci pořád někomu pomáhat a proto přitahují lidi, kterou jejich péči potřebují. Znám z vlastní zkušenosti. Málem jsem začala chodit s klukem, který ode mě pořád vyžadovat, abych ho držela za ručičku, utěšovala atd...Když na někoho takového narazíte, utítejte pryč jak nejrychleji můžete! Protože takový člověk si od vás bude jen brát, ale nic dávat. Postupem času vás to vyčerpá a budete se cítit tak vysátý, že nebudete mít na nic chuť, budete mrzutí a unavení. Toho je hlavní důvod, proč HSP ženy zůstavají s mužem, který je psychicky týrá. Chtějí mu pomoct, aby se z toho dostal. Nemají sílu od něj odejít, protože ho chtějí změnit. HSP vidí v každém člověku dobro. Věří, že je i v něm a tak zůstávají.
Nesmíte se nechat vydírat! Musíte myslet hlavně na sebe.


Dlouhodobé procházky po velkých městech je pro takové lidi také velmi vyčerpávající. Zkrátka se musíme naučit, jak zacházet se svou energií, což znamená dopřát si dostatek odpočinku. Teď se jistě někteří ptají: "Jak to mám udělat? Mám na starost toto a toto a musím chodit do práce atd..Ostatní tvrdě makají a já si mám dát odpočinek?!."
Ok. Chápu to. Ale tímhle si způsobíte syndrom vyhoření a můžete se úplně rozsypat. Pak to bude peklo. A těžko se z toho dostává. Hlavně se nesmíte cítit provinile, že si dopřáváte více odpočinku, než ostatní!
Jak jsem už zmínila HSP dokáží vycítit, když se někdo cítí špatně. Doslova se do něho vcítí tak, jako by emoce toho druhého byly jeho vlastní. Tohle může být trošičku problém. Pak se jich totiž špatně zbavuje a máte tendenci tomu člověku pomoct, myslet na něj a dělat si starosti. A když vás ten člověk odmítne s tím, že pomoct nepotřebuje, začnete se trápit ještě víc. Vždycky když se začnete cítit špatně, položte si následující otázku: "Jsou tyto pocity moje, nebo někoho jiného? Mám důvod se cítit takto?"
Mě to pomáhá vždy. Kdžy dojdu z závěru, že není důvod abych se takhle cítila, pocity úlně vymizí. Když člověk pomoct odmítá a nechci ji od vás, hoďte to za hlavu! Ano, není to lehké, ale nemůžete řídit něčí život. Máte svůj. A když se do toho úplně ponoříte, ten člověk vás nevědomky stáhne sebou. Pozitivum je, že když se naopak bavíte s člověkem, který je plný energie, šťastný a veselý, okamžitě vás tím nakazí. :) Vyhledávejte takové lidi, budete se cítit prostě báječně a plný života.
Potkala jsem spoustu HSP, kteří měli jako já psychosomatické potíže. Zadržovali své emoce, dávali přednost ostatním a pak je nestále bolel žalůdek. Bolest je stejná jako emoce. Cítí jí mnohem intenzivěji, než ostatní. Když HSP cítí bolest, třeba jen malou, dokáže ho to znervóznit a jeho nálada je hned dole. I tohle je potřeba se naučit ovládat.

HSP má moc uzdravovat!

To je asi nejdůležitější bod ze všech. Spousta lidí mi říká, že se v mé přítomnosti cítí dobře, uvolněně a když se mnou mluví, jakoby z nich všechno spadlo. HSP zasáhne v člověku přesně takový terč, že z nich dokáže vytáhnout naprosto cokoliv. Jejich nejhlubší strachy, touhy - lidé se jim svěřují s čímkoliv. Léčí slovem. Ví, jaká slova člověku pomůžou, dodá jim odvahu a sílu. Když se ale HSP naštve, dokáže slovem zasáhnout přímo do černého a o to je to bolestivější. Takže bacha, až takového člověka budete chtít naštvat :)
HSP vyhledávají jiné HSP. Proč? Protože jsou jako oni. Většinou ale nějaký čas trvá, než na takového člověla narazíte. Jak jsem již psala, citlivé lidi přitahují jejich opaky.

A závěr? Je vysoká citlivost dar, nebo prokletí? Já říkám, že je obojí. Má své pro a proti. Jestli takovou schopnost máte, nebojte. Nejste v tom sami. :) Je nás mnoho. A jestli se jí naučíte ovládat, dostane se vám nejhlubšího požehnání.

S láskou,
Nadalee <3
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Keiji Keiji | Web | 23. května 2018 v 6:24 | Reagovat

Naprosto jsi to vystihla, až jsem se musela pozastavit - můj první "vztah" byl přesně s tímto typem kluka, který pořád byl při každé příležitosti skleslý a pořád žvatlal něco o sebevraždě a ubližování si, hlavně asi proto, že bral energii z mého povzbuzování. A když už toho bylo moc a mě to přestávalo bavit a věděla jsem, že jsou to jen řeči, díky kterým chce jen být utěšován... ustala jsem v tom přehnaném povzbuzování a on se najednou se mnou chtěl vídat čím dál méně, až nakonec vůbec.
Až o mnoho dní, měsíců, let později mi došlo, že to nebylo mnou a tím, že bych byla člověk, kterého nikdo nemůže být rád. Že to ve skutečnosti bylo na té druhé straně...
...moc pěkně napsaný článek. :) O HSP už mám načteno opravdu mnoho, včetně dvou knížek, takže s tímto už jsem vysoce obeznámena a taky velice smířena. :D

2 Jakub Jakub | Web | 5. června 2018 v 23:20 | Reagovat

Informace o pražském metru naleznete zde http://www.prazske-metro.cz/mapa-prazskeho-metra/

3 Jan Jan | Web | 29. července 2018 v 22:17 | Reagovat

cool http://stehovani-brno.net/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama